Šta čini drvo tako dobrim
PREVOD: SEMIR TERZIĆ
Drvo je nevjerovatan materijal na mnogo načina. Optimizirano tokom rasta, svoju čvrstoću dobiva iz kombinacije lignina i celuloze struktuirane tako da se odupre prirodnim silama. Proizvodnja i gradnja drvetom smanjuje emisije koje inače povezujemo s proizvodnjom metala, plastike i cementa. Drvo nije otrovno. Drvo je obnovljivo, biorazgradivo, može se reciklirati i apsorbira ugljen-dioksid tokom svog životnog vijeka. Šume apsorbiraju CO2 iz atmosfere dok rastu, pretvarajući ga u čvrsti ugljenik u strukturi drveta. Ovo svojstvo ostaje u proizvodu, barem dok se ne spali ili razgradi. U globalu, kubni metar drveta sadrži otprilike oko 1 tone CO2.
Međutim, sječa drveta nije dobra stvar iz mnogo razloga, i zato je izuzetno važno da se drvo nabavlja samo iz šuma kojim se upravlja na održiv način, te da se koristi na što efikasniji način. To je dijelom zato što se većina drveta izgubi tokom sječe.Ili se ostavi u zemlji da se razgradi ili se iskoristi kao energent. Bit će potrebno oko 20 godina da nova sadnja nadoknadi ovo opterećenje CO2. Samo oko jedne četvrtine drveta se pretvara u rezano drvo i dizajnerske proizvode od drveta.
Posljednja tačka razmatranja su bilo kakva sintetička ljepila koja se koriste u proizvodnji proizvoda od drveta, kao što su šperploča i furnirano drvo. Najčešće je formaldehid, koji Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) klasificira kao kancerogenu supstancu. Većina isparavanja iz tehničkog drveta se desi u prvih nekoliko mjeseci, ali isparavanja iz proizvoda veće gustoće poput MDF-a može trajati godinama. Dostupne su opcije s smanjenim isparavanjem, ili bez dodatnog formaldehida koje su poželjnije za unutrašnje primjene.
Američke šume apsorbuju u prosjeku oko 12 % emisija gasova cijele država s malim razlikama iz godine u godinu – US Forest Service
Proizvodi od tehničkog drveta sadrže oko 50 % ugljika, što je jednako oko 1,5 kgCO2/kg – Wood Products Concil (WPC)
Sječa šuma, koristeći podatke od strane UN Food and Agriculture Organisation (FAO)
Formaldehidi:
Ljepila kod tehničkog drveta su u suštini na bazi formaldehida. Svjetska Zdravstvena Organizacija (WHO) klasifikuje emisiju formaldehida kao kancerogenim te je postavila gornju granicu na 0,08 ppm (dijelova u million).
Drvo i biljke:
- Drvo prirodno emituje malu količinu formaldehida (oko 0,01 ppm)
GreenGuard Gold za proizvode za unutrašnju upotrebu:
- 0,0073 ppm
Formaldehidi sa ultra niskim emisijama:
- Prosječne emisije su konstantno ispod Faze 2 standarda emisije (0,05 ppm za šperploču I 0,11 za MDF)
Bez dodanih formaldehida:
- Emisije ispod 0,04 ppm
Izvor: Linkedin, Rob Thompson, https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7248968075612459008/