Inovacije u drvetu: Razumijevanje najnovijih dostignuća u istraživanju i dizajnu drvene gradnje

U ovoj panel diskusiji časopisa ARCHITECT, arhitekti Jennifer Bonner, Thomas Robinson, Yasmin Vobis i Aaron Forrest istražuju kako se drvo može koristiti na inovativne načine.

Kroz program dostupnog CEU modula, urednik ARCHITECT-a, Paul Makovsky, analizira rad tri arhitektonska ureda: MALL, LEVER Architecture i Ultramoderne. Fokus je na njihovim kreativnim pristupima upotrebi drva. Panelisti uključuju Jennifer Bonner, profesoricu arhitekture na Harvard Graduate School of Design i osnivačicu MALL-a; Thomasa Robinsona, osnivača i glavnog arhitektu LEVER Architecture; te Yasmin Vobis i Aarona Forresta, suosnivače Ultramoderne-a.

Polaznici će imati priliku istražiti prednosti upotrebe drveta u dizajnu zgrada, uključujući poboljšanje estetike projekta, unaprjeđenje održivosti i primjenu kombinovanih materijala za inovativne građevine. Ova sesija obuhvata pregled istraživanja koje podržava upotrebu drveta u različitim komercijalnim i stambenim projektima. Također se ističu ekološke prednosti unakrsno-laminiranog drveta (CLT) i recikliranog drveta kroz studije slučaja. Na kraju, analizira se kako se drvo može integrirati s drugim materijalima kako bi vlasnicima i korisnicima zgrada pružilo ugodan i vizualno privlačan prostor.

Tim Hursley; Za projekt Haus Gables Jennifer Bonner u Atlanti, svi vanjski i unutrašnji zidovi, podovi i krov napravljeni su od čvrstih CLT panela koji su bili posebno izrezani, podignuti na mjesto i sastavljeni u roku od 14 dana.

Za projekt Haus Gables Jennifer Bonner u Atlanti, svi vanjski i unutrašnji zidovi, podovi i krov napravljeni su od čvrstih CLT panela. Ovi paneli su bili posebno izrezani, podignuti na svoje mjesto i sastavljeni u roku od 14 dana. CLT omogućava čvrstu kuću koja izbjegava tradicionalnu gradnju okvirnim konstrukcijama, objašnjava Bonner.

Vanjski slojevi i dijelovi unutrašnjosti obloženi su imitacijama završnih materijala, reinterpretirajući tradiciju južnjačkih ukrasa i uvodeći savremenu tehniku “color blockinga” prisutnu u popularnoj kulturi, kako ističe Bonner. “Prilikom gradnje kuće u potpunosti od CLT-a, željela sam kontrastirati vizualni utisak drvenog enterijera sa završnim imitacijama,” kaže Bonner. “Ovi lažni materijali su šareni, smjeli i zavaravajući.”

Jeremy Bittermann; Dizajn sjedišta kompanije Adidas, koji je osmislila LEVER Architecture, predstavlja jedinstveni hibridni strukturni sistem sastavljen od unaprijed izrađenih betonskih stubova i greda, zajedno s lameliranim drvenim nosačima (glulam) i CLT panelima.

Thomas Robinson iz LEVER Architecture govori o dvije studije slučaja: nagrađivanom sjedištu kompanije Adidas za Sjevernu Ameriku u Portlandu, Oregon, i projektu 843 N. Spring Street, mješovitoj namjeni smještenoj u kineskoj četvrti centra Los Angelesa. Dizajn sjedišta Adidasa temelji se na jedinstvenom hibridnom strukturnom sistemu koji uključuje unaprijed izrađene betonske stubove i grede, lamelirane drvene nosače (glulam) i CLT panele.

“Topla priroda masivnog drveta, tehnička inovacija i povezanost s regionalnom šumarskom tradicijom čine ga idealnim materijalom za vrhunski brend sa korijenima na sjeverozapadu,” objašnjava Robinson.

LEVER Architecture; Projekt 843 N. Spring Street u Los Angelesu, koji je osmislila LEVER Architecture, jedan je od prvih značajnih uredskih objekata izrađenih od CLT panela u ovom gradu. Zgrada uključuje uredski i maloprodajni prostor, vrtno dvorište, terasu s dodatnim sadržajima i podzemni parking. Projekt je postavio cilj pomjeranja granica održive gradnje masivnim drvetom na velikoj skali.

Projekt 843 N. Spring Street uključuje uredski i maloprodajni prostor, vrtno dvorište, terasu s dodatnim sadržajima i podzemni parking. Kao jedan od prvih značajnih uredskih objekata izrađenih od CLT panela u Los Angelesu, postavio je cilj pomjeranja granica održive gradnje masivnim drvetom na velikoj skali.

Hibridni strukturni sistem kombinira CLT panele od tri i pet slojeva s betonskom završnom pločom, dok izloženi čelični stubovi i grede preuzimaju gravitacijska i seizmička opterećenja zgrade. Istaknuti drveni paneli konzolno se pružaju preko balkona, stvarajući topao i prirodan estetski dojam.

“Preliminarni proračuni pokazuju procijenjeno smanjenje od 1.357 metričkih tona ugljika u poređenju s tradicionalnim metodama gradnje, što je ekvivalentno uklanjanju 287 automobila s ceste tokom jedne godine,” objašnjava Robinson.

Projekt Chicago Horizon agencije Ultramoderne, koji je nastao kao dio Chicago Architectural Biennial Lakefront Kiosk Competition, sada se nalazi na obali jezera Chicago. Izgrađen je koristeći CLT, a pruža veliku sjenku za posjetitelje plaže.

Yasmin Vobis i Aaron Forrest iz agencije Ultramoderne predstavljaju svoj nagrađivani projekt Chicago Horizon za Chicago Architectural Biennial Lakefront Kiosk Competition. Kiosk, smješten na obali jezera Chicago, izgrađen je gotovo u potpunosti od inženjerskih drvenih proizvoda, uključujući CLT za krovnu nadstrešnicu i glulam stubove, čime je njegov ukupni ugljični otisak negativan. CLT je korišten u najvećim dimenzijama koje se mogu transportirati kamionom.

Prema Ultramoderne-u, “Bočni doseg krova recalibrira iskustvo dva ekstrema chicago krajolika: na razini tla, horizont jezera Michigan dominira, formirajući liniju simetrije između tla i krova. S platforme za gledanje, krov postaje novi umjetni horizont, blokirajući prednji plan i naglašavajući lebdeći vertikalni skyline Chicaga iznad apstraktnog letećeg nivoa.”

Tekst Inovacije u drvetu: Razumijevanje najnovijih dostignuća u istraživanju i dizajnu drvene gradnje preveden je sa portala architectmagazine.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *